Własna strona Internetowa – od czego zacząć?
WŁASNA STRONA INTERNETOWA
Ten artykuł przedstawia krok po kroku z jakimi pojęciami musimy się zmierzyć podchodząc do stworzenia własnej strony Internetowej.
Pierwszy krok, który należy podjąć to wybór odpowiedniej nazwy dla swojej Firmy, a co za tym idzie odpowiedniej domeny, która w sieci jest jeszcze wolna. Gdzie możemy sprawdzić czy nasza wymyślona nazwa/domena nie została już zarezerwowana przez innego odbiorcę?
Tutaj z pomocą przychodzą portale oferujące sprzedaż domen. Za pomocą wyszukiwarki w łatwy sposób możemy sprawdzić, czy domena jest wolna czy zajęta lub w jakich konfiguracjach występuję.
Co to jest domena?
Domena Internetowa – jest to ciąg nazw systemu DNS – Domain Name System wykorzystywany w Internecie. Domena składa się z dwóch części, nazwy oraz rozszerzenia. W nazwie głównej często wykorzystujemy nawę firmy/organizacji lub jej skrót. Rozszerzenie jest z góry ustalone, mamy natomiast możliwość wyboru pomiędzy rozszerzeniami globalnymi tj. .com, .net, .org. rozszerzeniami krajowymi tj. .pl, .ru, .de, .eu. Od stycznia 2014 dodatkowo na rynku pojawiło się ponad 700 nowych rozszerzeń tj. .hotel, .blog, .co, .fitness, .bar.
Kolejnym krokiem będzie stworzenie LOGO. Pamiętajmy, że jest to ważny element naszej identyfikacji wizualnej. Logo powinno być proste, od razu kojarzące się z daną branżą.
Weźmy dla przykładu logo Allegro, Facebooka czy Instagrama, czy waszym zdaniem oddaje charakter danej branży? Zdecydowanie tak!
Logo powinno być uniwersalne, dobrze prezentujące się na wszystkich materiałach reklamowych, od wizytówek po bilbordy, zarówno w wersji negatywowej czy też w bieli. Pamiętajmy, że zlecając logo profesjonalnej firmie zajmującej się projektowaniem, otrzymamy plik wektorowy, dzięki czemu unikniemy problemów z słabą jakością wydruku.
Projekt graficzny www – to kolejny krok niezbędny w przygotowaniu naszej strony Internetowej. Użytkownik Internetu jest przyzwyczajony do pewnych norm, standardów poruszania się po stronie Internetowej lub elementów na niej zawartych. Użytkownik wchodząc na naszą stronę Internetową oczekuję, że zobaczy Logo w lewym górnym rogu z nawigacją na górze strony. Oczywiście są pewne występki od normy np. menu boczne. Nie możemy sobie natomiast pozwolić, żeby użytkownik poczuł się zagubiony i zrezygnował po kilku sekundach opuszczając naszą stronę.
Patrząc na biura projektowe lub strony grafików, czasami rezygnujemy całkowicie z nawigacji, wchodząc na ww. Stronę oczekujemy od razu przeglądu portfolio, czy też bezpośredniego kontaktu.
Wybór CMS – programowanie
Co to jest CMS?
Content Management System – oprogramowania ułatwiające tworzenie serwisu oraz umożliwiające jego późniejszą rozbudowę, aktualizację o nowe newsy czy artykuły.
Czy w zasadzie system CMS jest niezbędny? To zależy od wielu czynników, jeśli dla przykładu strona pełni rolę wizytówkową lub czysto informacyjną tutaj wystarczy nam czysty html5 + css3, żeby zbudować lekką prostą stronę. Jednak ciągłe powierzanie zmian programistom może wiązać się z kosztami i na dłuższą metę jest nieopłacalne.
Co w przypadku, kiedy potrzebujemy rozbudowanego serwisu, możliwości dodawania kolejnych aktualności czy podstron? Tutaj z pomocą przychodzą darmowe rozwiązania tj. CMS WordPress, joomla, drupal, magento, blogger, możemy też skorzystać z dedykowanego oprogramowania szytego na miarę. Takie rozwiązania jednak z reguły przekraczają budżet i mogą okazać się bardzo kosztowne w rozbudowie serwisu o nowe funkcjonalności. Jeśli planujemy częste aktualizacje, zmiany na stronie, warto od samego początku zadbać o wdrożenie CMSa.
Hosting
Zakładam, że nasza strona powstała, została wykonana graficznie, następnie zakodowana. Kolejnym krokiem jest udostępnienie witryny w Internecie, żeby tego dokonać potrzebujemy przestrzeni dyskowej. Aby strona mogła działać, musi być obsługiwana przez serwer (miejsce na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu komputerze – zwanego serwerem).
Certyfikat SSL
Kolejnym niezbędnym elementem jest wdrożenie certyfikatu SSL. SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznego połączenia Internetowego, jest przyjęty jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSl zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Tutaj z pomocą przychodzą dostawcy hostingu którzy oferują w swojej ofercie pakiety SSL, jest to koszt ok. 10zł/pierwszy rok, 130zł/ każdy kolejny. Możemy też skorzystać z darmowych rozwiązań, najpopularniejszym z nich jest letsencrypt.
Pozycjonowanie
Mamy już stronę, jest dostępna w Internecie. Czy aby na pewno? Nawet najładniejsza, najlepiej wyglądająca strona sama z siebie nie pojawi się w wynikach wyszukiwanych, ok pojawi się, ale czy na satysfakcjonującej pozycji? Z pomocą przychodzą wyszukiwarki Internetowe. Pozycjonowanie to szereg zabiegów, które widują naszą stronę do pierwszych wyników wyszukiwania, ale o tym w kolejnych artykułach.
Własna strona Internetowa – wizytówką Twojej Firmy.
WŁASNA STRONA INTERNETOWA